Kedves vállalkozni tervező barátom!
Ha céget alapítasz, és telephelyed van, akkor tapasztalni fogod, hogy az önkormányzatok rád fognak terhelni olyan dolgokat, amelyek az ő dolguk lenne.
Ez nagyon erősen megnyilvánul a köztisztaság kérdésében.
Először is, ha például üzleted van egy társasházban, amelyet bérelsz, akkor neked külön kukát kell bérelned és fizetned, nem teheted be a szemetedet a közös társasházi kukába. Pedig tulajdonképpen te is társasház egyik tulajdonosától bérled az üzletedet, és ha az az üzlet netalán lakás lenne, akkor használhatnád a közös kukát. Különösen bosszantó lesz a dolog, ha - és ez nálunk példul így van - alig van szemeted. Például ha ruhákat árulsz, aminek nincs külön csomagolása, akkor nagyon kevés szemét termelődik, hetente egyszer, vagy kétszer viszel ki egy zacskót. Külön szép az egészben, hogy az önkormányzat meghatározza, hogy az adott területen hányszor kell kukát üríteni (és ennek megfelelően fizetsz). Így előfordul(na), hogy üres kuka ürítéséért fizetsz.
De ne aggódj, ez ritkán lesz így. A lakók ugyanis saját szemetüket a te kukádba fogják rakni. Így kellemes érzéssel tölthet el a tudat, hogy közvetlenül támogatod a közösséget.
Aztán az is lehet, hogy köteleznek téged arra, hogy tegyél ki az üzleted elé szemetest. Olyat, amibe a kedves járókelők kólásüvegeiket, csikkeiket dobálhatják, ha megállnak a kirakatod előtt. Persze ha gyros-t árulsz, akkor nyilván magadtól is gondolsz erre, de egyébként miért is tennél ki mondjuk egy mobiltelefon üzlet mellé kukát? Dehát kötelező.
És megint kellemes érzés tölthet el azért, mert ismét hozzájárultál a közösség jólétéhez, a város tisztaságához, nem csak úgy, hogy befizeted a forgalmad 2%-át iparűzési adóként.
Sok sikert!